امام مهدی (عج): من ذخیره خدا در روی زمین و انتقام گیرنده از دشمنان او هستم
۱۳۹۶/۵/۲۳ تعداد بازدید: ۴۰۲
print

 شکست سیاست تهدید و تحریم مقاله ای از ابوالقاسم قاسم زاده

تحریم ها و تهدیدهای اعمال شده علیه ایران با توافقنامه برجام کم کم رو به بی رنگ شدن می روند, هر چند اقدامات اخیر امریکا تعجب همگان را برانگیخته, برهم زدن مذاکراتی که در دولت قبلی امریکا با ایران انجام شده بود اقداماتی را به همراه داشت که دولت جدید امریکا آشکارا با آنها مخالفت می کند در مقاله زیر بیشتر بخوانید.

حضور بیش از 120 هیأت عالی رتبه از کشورهای اروپایی، آسیایی، آفریقایی و آمریکای لاتین در مراسم تنفیذ و تحلیف، تهران را در مرکزیت توجه رسانه ای و سیاسی بین المللی قرار داد. در دو روز گذشته رسانه ها در اروپا و آمریکا مهمترین گزارش های خبری و تفسیری خود را به آغاز دور جدید ریاست جمهوری دکتر روحانی و قدرت جمهوری اسلامی ایران در تشکیل دولتی مردمی از طریق انتخابات دمکراتیک معطوف کردند و ایران را مرکز دموکراسی (مردم سالاری) در منطقه خاورمیانه نامیدند. این موج رسانه ای در حالی که پیام محوری سخنرانی های رهبری، رئیس جمهور، رئیس مجلس و رئیس قوه قضائیه صلح، امنیت، مبارزه با تروریسم و تعامل سازنده با کشورها بود بسیار فراگیر و مورد توجه مخاطبان رسانه ها قرار گرفت. همزمانی این حضور بین المللی در تهران در مراسم تنفیذ و تحلیف با فضای طرح تحریم آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران و شعارمحوری ترامپ برای انزوای ایران موجب شد تا بسیاری از تحلیلگران سیاسی، به خصوص در اروپا و آمریکا به تکرار بیان انزوای ترامپ در جامعه بین المللی بپردازند. به طوری که در چند روز گذشته سیاست تحریم و تهدید کنگره آمریکا و کاخ سفید مورد نقد محافل سیاسی غرب قرار گرفت و آن را سیاستی شکست خورده ارزیابی کردند. نکاتی که از انجام مراسم تحلیف در مجلس شورای اسلامی با حضور نمایندگان و هیأت عالی رتبه بیش از 120 کشور می توان به اختصار آورد، چنین است:

1ـ ترامپ بارها قبل از ریاست جمهوری در دوره مبارزات انتخاباتی و بعد از پیروزی و قرار گرفتن در کاخ سفید، سیاست محوری خود را «انزوای ایران» در منطقه و در سطح بین الملل معرفی کرد. رئیس جمهور آمریکا اجرای طرح تحریم های سیاسی، مالی و اقتصادی آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران را برای منزوی کردن تهران در روابط بین الملل و تشکیل جبهه گسترده ائتلاف علیه ایران خواند. ترامپ خیلی زود دریافت که قادر نیست شعار انتخاباتی خود برای پاره کردن پیمان بین المللی برجام را عملی کند، اما به جای آن به زنده سازی تحریم های جدید علیه جمهوری اسلامی ایران با دو هدف سازمان دهی جبهه ائتلاف جدید علیه ایران و انزوای جمهوری اسلامی در روابط بین الملل، روی آورد. آنچه که در دو روز گذشته در آغاز به کار دولت جدید (دوازدهم) در تهران در مراسم رسمی به جهانیان نشان داده شد، شکست برنامه ریزی مشاوران ترامپ و دو هدف آنها (تشکیل جبهه ائتلاف جدید علیه ایران و دیگری انزوا و محبوس سازی جمهوری اسلامی ایران) بوده است. ترامپ و کنگره آمریکا با نمایندگان و سناتورهای نژادپرست آن که در سیطره لابی صهیونیست ها در نیویورک و واشنگتن قرار دارند، از شناخت مختصات سیاسی ـ اقتصادی امروز جهانی و روابط کشورها غافلند. دوران تشکیل ائتلاف آن هم با محوریت «تحریم» به سر رسیده است و دیگر بامحوریت تحریم نمی توان جنگ جدیدی را کلید زد!

تهران در دو روز گذشته صحنه یک رویداد سیاسی بین المللی شد که در آن رئیس جمهور ایران به همراه نمایندگان 120 هیأت عالی رتبه از کشورهای اروپایی، آسیایی، آفریقایی و آمریکای لاتین به ائتلاف استراتژیکی، صلح و امنیت از طریق تعامل و روابط سازنده آری گفتند. این نماد شکست سیاست تحریم و تهدید، انزوا و جنگ ترامپ رئیس جمهور آمریکا است.

2ـ انتخابات و تشکیل دولت براساس آرای مردم از اساسی ترین بنیاد «دموکراسی» خوانده می شود. بسیاری از مواضع سیاسی دولت های اروپایی و دیگر کشورها و دولت هایی که از طریق انتخابات و آرای مردم شکل گرفته اند در تفاوت، تضاد و یا رد سیاسی دولت های دیگر، از پایه نداشتن انتخابات آزاد، پارلمان و دولت مردم سالار در این کشورها است.

ما در خاورمیانه قرار گرفته ایم که انتخابات آزاد و انتخابات دولت مردمی و نهاد مجلس در این منطقه و کشورهای آن بسیار نادر و معدود است. در این منطقه که هنوز کشورهای با هویت قبیله ای و حاکمیت موروثی هویت سیاسی دارند، ایران کشوری است که همه نهادهای ملی آن از طریق آرای عمومی مردم شکل می گیرد و در تعریف تشکیل جمهوری بالاترین شعار انقلاب اسلامی، «میزان رأی ملت» است. براین اساس مراسم سوگند (تحلیف) رئیس جمهوری که در قانون اساسی بعد از رهبری عالی ترین مقام اجرای کشور نامیده شده است، در مجلس شورای اسلامی و در برابر نمایندگان ملت انجام می پذیرد. مجلس شورای اسلامی دیروز آغاز به کار دولت جدید (دوازدهم) را در حالی رسمیت بخشید که حضور 120 هیأت عالی رتبه از کشورهای جهان آن را در سیمای نهادینه شدن دموکراسی در ایران نشان داد.

3ـ روحانی و دولت جدید (دوازدهم) مشکلاتی در پیش رو دارند که حداقل صورت مسأله آن برای رئیس جمهور و دولتمردان همراه او، همچنین برای نمایندگان مجلس شورای اسلامی شناخته شده است و هر دو نهاد دولت و مجلس در تشخیص صورت مسأله مشکلات امروز مردم و کشور هم صدا و هم نظر هستند. اکنون فضای عمومی داخلی و تا حدودی شرایط بین المللی برای پیشرفت کار دولت و سامان دهی امور، به ویژه در دایره اقتصادی و علی الخصوص معیشت عمومی مردم مساعد و فراهم است مردم انتظار دارند تا مسیر گشایش از طریق شعار اعتدال که روحانی رئیس جمهور انتخاب کرده است، فراهم آید. باور کنید مردم از سیاست زدگی و «جنگ بر سر منفعت جویی» خسته اند و از آن فاصله گرفته اند. شعارهای تکراری در دایره سیاست زدگی و برای حفاظت از منافع خاص، دیگر رونق ندارد و مردم پسند نیست. اگر نیمی از آنچه که رئیس جمهور در مراسم تنفیذ و تحلیف گفت از طریق همکاری دولت و مجلس اجرا شود، جمهوری اسلامی بدون تردید به مرحله جدیدی صعود پیدا خواهد کرد و مردم به آینده بهتر امیدوارتر خواهند شد.

  • - گردآوری: تبیان لرستان
نظرات

 نام:
 *نظر:
© کلیه حقوق معنوی و محتوای این سایت متعلق به اداره کل تبلیغات اسلامی استان لرستان می باشد .استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت بلامانع است.