امام مهدی (عج): من ذخیره خدا در روی زمین و انتقام گیرنده از دشمنان او هستم
۱۳۹۶/۳/۱۷ تعداد بازدید: ۴۳۹
print

 نگاهی به آرشیو جرائد در تاریخ معاصر

سال ۱۹۴۸ بود که جرج اورول کتاب ۱۹۸۴ را نوشت, کتابی که نقد بزرگی به نظام های توتالیتر یا تمامیت خواه داشت و در آن برخی افراد برای استمرار قدرت حاضر بودند تاریخ را تغییر دهند در ایران و طی چند سال گذشته یکی از خبرنگارهای علاقه مند به آرشیو جمع کردن, کانالی را راه انداخته است که در آن روزنامه های سال ها قبل را می توان دید, تیترهای روزگار انقلاب و جنگ و روزهای پس از آن و صحبت های همه آن هایی که امروز در دنیای سیاست می شناسیم را اینجا می توان از دریچه روزنامه های قدیمی دید
کانال مطبوعات قدیمی https t me oldnewspaper را روح الله امین آبادی خبرنگار سیاسی کیهان راه انداخته است او روزنامه نگاری را سال ۸۷ و در سرویس شهرستان های کیهان شروع می کند و پس از آن هم مدتی را در بخش اجتماعی روزنامه حضور دارد در این سال ها کارهای پژوهشی مختلفی را برای خبرگزاری فارس, موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران و انجام می دهد که حاصل آن پژوهش ها در کتاب ایران پس از انقلاب اسلامی در پنج جلد منتشر می شود

صحبت مان با امین آبادی از حضور او در مطبوعات و علاقه اش به کارهای پژوهشی شروع می شود:

 

خبرنگار شدن من بسیار اتفاقی بود، البته در دوره تحصیل فعالیت هایی در نشریات دانشگاهی داشتم که نه حرفه ای بود و نه دائم که بتوان از آن به عنوان خبرنگاری و فعالیت خبری یاد کرد، ولی اتفاقی که مرا وارد دنیای خبرنگاری کرد به سال ۸۷ برمی گردد، زمانی که در یک انباری کاشی سرامیک کار می کردم و بعد از ظهرها و پس از اتمام کار به کتابفروشی های خیابان انقلاب می رفتم تا اگر کتاب جدیدی آمده باشد مطلع شوم، یک روز در کتابفروشی کیهان با مرحوم حاج حسن شایانفر آشنا شدم و از همان روز فعالیت کاری و خبری ام شروع شد. مدتی در دفتر پژوهش های کیهان مشغول یادگیری بودم و پس از آن در سرویس شهرستان های کیهان هم فوت و فن خبرنگاری و خبرنویسی را از آقای تقی دژاکام آموختم.

 

 

 

اهمیت جمع کردن آرشیو از ابتدای کار برای شما اهمیت کرده بود یا چیزی بود که در زمان به وجود آمد؟ و اصلا چطور این دغدغه شکل گرفت؟

 

جمع آوری آرشیو از ابتدا برایم موضوعیت نداشت، اما از سال ۹۱ که آقای سیدیاسر جبرائیلی معاون پژوهشی خبرگزاری فارس خواستند تا روزشمار ایران پس از انقلاب اسلامی را به صورت تفصیلی برای این خبرگزاری کار کنم نیاز به داشتن آرشیو را احساس کردم، این روزشمار از ۲۲ بهمن سال ۱۳۹۱ و به صورت روزانه در خبرگزاری فارس منتشر شده است، به این صورت که هر روز، روزشمار ۳۶ سال پیش به صورت تفصیلی با استفاده از منابع روزنامه ای، خاطرات شخصیت ها و ... تدوین و انتشار یافته است.

 

مطمئنا آرشیو مطالب در کارهای پژوهشی اهمیت زیادی دارد. از جایی به بعد دغدغه جمع آوری مطالب برای شما وجود داشت، اما در مسیر کار به جایی رسیدین که احساس کنید آرشیو نداریم و باید کسی در این فضا کارهایی انجام می داده است؟

 

چنان چه در پاسخ به سوال قبلی گفتم در مسیر کار نیاز به داشتن آرشیو حس شد، کار پژوهشی در حوزه تاریخ بدون داشتن آرشیو مطبوعات به عنوان بخشی از منابع دست اول که حوادث را بدون واسطه روایت می کنند ممکن نیست در نتیجه برای تدوین روزشمار ایران پس از انقلاب اسلامی به سمت جمع آوری آرشیو این دوره حرکت کردم، اخیرا نیز مطالعاتی در تاریخ ایران دوره پهلوی داشتم که برای مطالعه روزنامه های آن ایام جمع آوری جرائد اواخر قاجار و پهلوی اول و دوم را هم شروع کردم.

 

 

 

کدام روزنامه ها و مجالات را از چه سال هایی در مجموعه خودتان دارید؟

 

بنا به کارهای پژوهشی در حوزه تاریخ ایران قبل و پس از انقلاب بخصوص تدوین روزشمار بخش هایی از دوره های مختلف آرشیو جرائد را تهیه کرده ام ک در این راستا مطبوعات از اواخر دوره قاجاریه تاکنون به صورت اسکن با کیفیت بالا جمع آوری شده است، به علت تمرکز بر روی روزشمار دهه شصت آرشیو این برهه غنی تر از دوره های دیگر به عنوان مثال پهلوی، دهه هفتاد و ...است. ولی بنا به نیاز پژوهشی، خودم هم دستگاه اسکنر تهیه کرده و جرائدی که به صورت کاغذی پیدا می کنم اسکن کرده و نگهداری می کنم چون استفاده از نسخه های کاغذی روزنامه ها بسیار سخت و تقریبا در این دوره که همه کارها دیجیتالی شده غیر ممکن است.

 

کانال مطبوعات قدیمی از دل همین آرشیوهای دیجیتال شما به وجود آمده است، چرا این کانال را راه انداختید؟

 

دقیقا، البته تمرکز من در این کانال تنها انتشار نشریات قدیمی نیست، بلکه بریده هر روزنامه ای که منتشر می شود به نیت بازخوانی بخشی از روزشمار و تاریخ ایران قبل و یا پس از انقلاب است، با گذشت زمان برخی به دلیل نیازها و مطالعه شخصی و گروهی تاریخ را تحریف کرده اند ، به عنوان نمونه دروغ هایی درباره دوره پهلوی و یا برهه های دیگری منتشر شده که با مراجعه به جرائد آن روزها دروغ بودن این ادعا عیان می شود.

 

 

 

می شود مثال هم بزنید؟

 

به عنوان نمونه یک دروغ را از سوی افراد مختلف بارها شنیده ایم و آن این که در دوره سیزده ساله نخست وزیری هویدا قیمت خودکار بیک ثابت بوده و هیچ چیز گران نشده و او در دادگاه پس از انقلاب به این توان خود استناد کرده و گفته بود ببینیم شما چه می کنید، با نگاه به روزنامه های دوره سیزده ساله نخست وزیری هویدا می بینیم که هر روز نخست وزیر وقت به دلیل گرانی ها به مجلس احضار می شده و تورم به صورت ساعتی و دقیقه ای در حال افزایش بوده است. البته شخصیت هایی هم هستند که در دوره هایی مواضع بسیار انقلابی اتخاذ می کردند و این مواضع در صفحات نخست روزنامه ها بازتاب پیدا می کرد ولی با گذر زمان نظرات آنان تغییر کرده ولی مدعی هستند که همان شخصیت گذشته را دارند، در کانال مطبوعات قدیمی بریده های جرائدی از مواضع گذشته این شخصیت ها و تفاوت ماهوی این مواضع با رویکرد کنونی آنان منتشر م شود که برای بسیاری از مخاطبین جذاب است.

 

غرض این که در کانال مطبوعات قدیمی روزنامه های دوره های مختلف به صورت بریده جرائد منتشر می شود و هدف اصلی بازخوانی بخشی از تاریخ به استناد جرائد و روزنامه های قدیمی است.

 

چه بازخوردهایی از آن گرفته اید؟

 

افراد زیادی به بریده های جرائد منتشر شده در کانال واکنش نشان داده اند، برخی که اسناد روزنامه ای منتشر شده را باب طبع خودشان نمی بینند، پیام می فرستند که شما این روزنامه ها را فتوشاپ کرد اید و درست نیست. حتی وقتی می گوئیم شما نسخه اصلی را پیدا و منتشر کنید تا فتوشاپی بودن اسناد ما مشخص شود دیگر پاسخی نمی دهند ولی بسیاری از دوستان و مخاطبان کانال واکنش مثبتی داشته و از این روزنامه ها در کانال ها، رسانه ها و جرائد خودشان استفاده می کنند.

 

 

 

چقدر برای آن وقت می گذارید؟ به هر حال پیدا کردن مطالب مرتبط با مسائل روز چندان ساده نیست و با این حال شما به خوبی آن را انجام می دهید؟

 

از آن جایی که روی روزشمار دوره هایی از تاریخ ایران پیش و پس از انقلاب کار کرده ام، تاریخ رویدادها و حوادث را می دانم و با دانستن تاریخ دقیق یک حادثه مراجعه به روزنامه های آن ایام کار ساده ای است. به عنوان مثال وقتی که می دانیم خرمشهر در سومین روز خرداد ۱۳۶۱ آزاد شده است بازنشر جرائد این روزها زمان زیادی نمی برد و کافی است به روزنامه های هفته اول خرداد این سال مراجعه کنی ، البته من از سال ۹۱ تا به حال بر روی نمایه سازی مطبوعات فعالیت می کنم، چون متاسفانه نهادهای مختلفی این کار را انجام داده اند که در مراجعات به این نهادها از همکاری خودداری کرده اند و مجبور شده ام خودم دست به کار شوم .

 

منظورتان از نمایه سازی مطبوعات چیست؟

 

منظور از نمایه سازی این است که روزنامه های پس از انقلاب و دهه شصت در این پروژه صفحه به صفحه خوانده شده و هر خبر بنا به موضوع، تاریخ، گوینده یا نویسنده و ... برچسب خورده و نمایه سازی شده است. .با توجه به این کار در موضوعات مختلف زمانی اگر نیاز به بریده جرائد مرتبط باشم با یک جست و جوی ساده اسناد روزنامه ای مورد نیاز در دسترس قرار می گیرد. البته نمایه سازی کار سختی است که به دلیل عدم همکاری نهادهایی که این کار را انجام داده اند ناگزیر به انجام آن با صرف زمان زیادی هستم.

 

 

 

کدام تیترها بیشتر در ذهنتان مانده و شخصا کدام صفحه اول روزنامه ای را بیشتر پسندیده اید؟

 

چون روزنامه های دهه شصت را صفحه به صفحه خوانده ام ، تیترها و صفحات نخست روزنامه های خرداد ۱۳۶۰ که به طرح عدم کفایت سیاسی ابوالحسن بنی صدر نخستین رئیس جمهور در مجلس و در ادامه برکناری وی توسط امام مرتبط می شد بیشتر در ذهنم مانده اند. این روزها، روزهای تاثیرگذاری در تاریخ ایران پس از انقلاب بودند، فتنه گری های نخستین رئیس جمهور، بررسی کفایت سیاسی بنی صدر در مجلس، برکنار شدن او ، روزهای حساس جنگ تحمیلی، بمب گذاری ها و ترورهای مسئولین و همه و همه در صفحات نخست روزنامه ها بازتاب پیدا می کرد و صفحات جرائد برعکس مدل صفحه بندی این روزها بسیار شلوغ بود، به عنوان نمونه در یک صفحه با چیدمان خاص ممکن بود، تعداد زیادی خبر، سوتیتر و تیتر کار شود که به شخصه برای من آن مدل صفحه بندی جذاب تر بود.

 

 

 

فکر می کنید این کاری که انجام می دهید تا کجا ادامه خواهد داشت؟ این مجموعه قرار است تا کجا بزرگتر شود؟

 

تصمیم بر این است که روزشمار ایران از نخستین روز سال ۱۳۴۰ تا پایان دهه شصت منتشر شود. روزشمار دوره پهلوی را برای موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران انجام می دهم و برای این کار روزنامه های دوره پهلوی را جمع آوری کرده ام و برای روزشمار ایران پس از انقلاب نیز جرائد این دوره اسکن و یا نسخه های پی دی اف و الکترونیکی در هارد ذخیره شده است. به دلیل علاقه شخصی خودم به این کار حتی اگر روزی روزشمار ایران قبل و پس از انقلاب بنا به هر دلیلی متوقف شود، باز هم کار جمع آوری آرشیو جرائد را ادامه خواهم داد. چون پژوهش در حوزه تاریخ و سیاست قطعا به این حوزه محدود نبوده و در گذر زمان برای پژوهش های مختلف نیاز به آرشیو جرائد خواهد بود.

  • - گردآوری: تبیان لرستان
نظرات

 نام:
 *نظر:
© کلیه حقوق معنوی و محتوای این سایت متعلق به اداره کل تبلیغات اسلامی استان لرستان می باشد .استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت بلامانع است.