امام مهدی (عج): من ذخیره خدا در روی زمین و انتقام گیرنده از دشمنان او هستم
۱۳۹۷/۳/۲۹ تعداد بازدید: ۵۰
print

 به همت اداره کل میراث فرهنگی لرستان؛ اتاق فکر تشکل‌های حوزه گردشگری لرستان تشکیل می‌شود

اتاق فکر تشکل‌های میراث فرهنگی و گردشگری، تشکل‌های حرفه‌ای مانند جامعه هتلداران، راهنمایان تور و فعالان گردشگری در اداره کل میراث فرهنگی لرستان تشکیل می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی لرستان، نشست تخصصی «بررسی توسعه گردشگری لرستان با تکیه بر توانمندی راهنمایان استان»  به همت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان و انجمن مردم نهاد خانه گردشگری لرستان و با حضور اویس کیانی رئیس کانون انجمن های صنفی راهنمایان گردشگری کشور، راهنمایان و دیگر فعالان گردشگری استان برگزار شد.

سید امین قاسمی، مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان در این نشست با اشاره به برابر نبودن جایگاه لرستان در داشتن جاذبه ها و میزان پذیرش گردشگر، بهترین رهاورد این نشست را روشن شدن بسیاری از ابعاد و زوایای کاری راهنمایان گردشگری بعنوان مهمترین عوامل سفر توصیف کرد.

وی با اشاره به تعداد آثار ثبت شده استان در فهرست آثار ملی کشور عنوان کرد: در لرستان تعدادی از آثار با قابلیت ثبت در فهرست آثار جهانی وجود دارد که با پیگیری های انجام شده پل های تاریخی استان تا سال ۲۰۲۱ ثبت جهانی می شوند و همچنین کمانچه لرستان در پرونده کمانچه ایرانی به طور مشترک با کشور آذربایجان ثبت جهانی شده است.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان با اشاره به تشکیل اتاق فکر در استان با همکاری تشکل های میراث فرهنگی و گردشگری، تشکل های حرفه ای مانند جامعه هتلداران، راهنمایان تور و فعالان گردشگری در آینده نزدیک بیان داشت: تشکل ها، انجمن ها و راهنمایان گردشگری بازوان میراث فرهنگی استان در روند توسعه گردشگری استان هستند.

در این جلسه بهناز ساجدی رابط راهنمایان گردشگری لرستان با کانون انجمن های صنفی راهنمایان گردشگری کشور و مدیر عامل خانه گردشگری لرستان نیز با اشاره به نقش راهنمایان در اجرای تور و ارائه درست بسته های سفر که حاصل تلاش مجموعه ای از صنوف مختلف گردشگری هستند؛  مسئولیت های گوناگون آنها در برابر گردشگران، محیط زیست، تاریخ، فرهنگ، مردم محلی و نیز مشکلات راهنمایان لرستان و لزوم توجه بیشتر به آموزش راهنمایان و تبدیل آموزش به مهارت پرداخت و نیاز توجه بیشتر به جایگاه راهنمایان در توسعه پایدار گردشگری را یادآور شد.

وی گفت: راهنمایان کلید توسعه پایدار گردشگری هستند و در این راستا باید به توانمند ساختن راهنمایان و بهبود و گسترش روابط آنها با دیگر بخش های گردشگری و بکارگیری توان آنها در هم اندیشی ها و برنامه ریزی ها در استان توجه ویژه شود.

در این نشست که پرسش و پاسخ محور، رئیس کانون انجمن های صنفی راهنمایان گردشگری کشور، ضمن پاسخ به سوالات حاضرین، به تشریح قوانین و دستورالعمل های کاری راهنمایان و نقش و توان کانون در یاری رسانی به راهنمایان سراسر کشور و پیگیری حق و حقوق صنفی آنها پرداخت و نکات مهمی را درباره نقش و جایگاه راهنمایان در توسعه گردشگری لرستان عنوان کرد.

اویس کیانی رئیس هیات مدیره کانون انجمن های صنفی راهنمایان گردشگری کشور با اشاره به غنای جاذبه های تاریخی و فرهنگی استان، از برگزاری اینگونه نشست ها ابراز خرسندی کرد و افزود: مشخص شدن مسئول راهنمایان گردشگری در اداره کل میراث فرهنگی استان از نکاتی است که باید مورد توجه قرار گیرد و همچنین تورهای گردشگری استان هر چه سریعتر باید ساماندهی و از ادامه فعالیت تورهای غیر مجاز در سطح استان جلوگیری شود.

وی با بیان این نکته که راهنمایان عنصر اصلی گردشگری و سربازان فرهنگی کشور هستند، گفت: آموزش یکی از مهمترین نکاتی است که تورلیدرها بایستی مدنظر قرار دهند، به روز بودن اطلاعات باید در اولویت باشد و زمان بندی و موقعیت سنجی از دیگر نکات مهمی است که راهنمایان تور باید به آن اهتمام ویژه ای داشته باشند.

  • - گردآوری: تبیان لرستان
نظرات

 نام:
 *نظر:
© کلیه حقوق معنوی و محتوای این سایت متعلق به اداره کل تبلیغات اسلامی استان لرستان می باشد .استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت بلامانع است.