امام مهدی (عج): من ذخیره خدا در روی زمین و انتقام گیرنده از دشمنان او هستم
۱۳۹۸/۱/۶ تعداد بازدید: ۸۰
print

تشکیل قرارگاه خدمت رسانی به سیل زدگاناستفاده از ظرفیت گروه جهادی

دستیار اجرایی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی با بیان این که قرارگاه خدمت رسانی در مناطق سیل زده ایجاد می شود، گفت: از ظرفیت بخش های مختلف در بازسازی منازل و اقدامات فرهنگی استفاده می شود.

سید محمد دهنوی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: بعد از حادثه تلخ سیل گلستان در روزهای پایانی سال و اطلاع رسانی که در فضای مجازی انجام شده بود حجت الاسلام قمی ریاست سازمان تبلیغات تصمیم گرفت سفری به استان داشته باشند و با تاکید دفتر رهبری این سفر انجام شد.

وی ادامه داد: قرار بر این شد که حجت الاسلام قمی به نمایندگی از رهبر معظم انقلاب در گلستان حضور داشته باشند و ضمن ابلاغ سلام رهبری به مردم سیل زده گلستان و مسئولان در جریان اقدامات قرار بگیرند و برنامه ریزی شود که از ظرفیت رویکرد اجتماعی سازمان استفاده شود.

دهنوی افزود: دو مسئله ای که بعد از هر حادثه طبیعی برای بازماندگان رخ می دهد خسارت های مالی و از دست دادن اموال آن هاست که هر کسی را متاثر می کند و آن چیزی که در این موارد محاسبه نمی شود میزان تاثر و آلام مردم است.

وی گفت: با توجه به اینکه رسالت سازمان در حوزه اجتماعی و ماموریت آن در حوزه فرهنگ تقویت حفظ روحیه و امنیت و آرامش مردم است، تصمیم بر این شد سازمان قرارگاه مرکزی با محوریت تامین امنیت آرامش روحی و روانی مردم را تشکیل دهد.

وی اظهار کرد: بخشی از جمع بندی سفر حجت الاسلام قمی در مناطق سیل زده این بود که این قرارگاه در گلستان به محوریت گلستان برای استان های مازندران و گلستان تشکیل شود.

دهنوی ادامه داد: آنچه که تاکنون رخ داده شکل گیری این قرارگاه است و مقرر شد که با کمک برخی از ارگان ها یک قرارگاه مشترکی بین دستگاه های متولی فرهنگ یعنی سازمان اوقاف، سازمان تبلیغات اسلامی و حوزه های علمیه، مرکز بزرگ اسلامی شمال کشور و صدا و سیما و غیره است درگیر امر خدمت رسانی شوند تا بخشی از امنیت روحی روانی مردم حادثه دیده را تامین کنند.

وی با بیان اینکه این قرارگاه شکل گرفته و تقسیم کار انجام گرفته است، گفت: با توجه به اینکه رسالت اصلی سازمان استفاده از ظرفیت های مردمی هم است، تا چند روز آینده شاهد شکل گیری این قرارگاه خدمت رسانی هستیم که در آن سازمان رسالت ایجادکننده و پشتیبانی کننده را دارد و هم تمرکز آن بر حوزه تبلیغ دینی است.

ثبت نام ۱۰۲۰ طلبه برای اعزام به گلستان

دستیار اجرایی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی تأکید کرد: تا کنون بالغ بر هزار و ۲۰ طلبه از سراسر کشور در گروه ها و تشکل های فرهنگی تبلیغی برای اعزام شدن به گلستان ثبت نام کرده اند.

وی با اشاره به تقسیم کار انجام شده، اظهار کرد: تاکنون سه قرارگاه در بندرترکمن (نمایندگی گمیشان)، آق قلا و گنبدکاووس آمادگی و ظرفیت پذیرش روحانیون را دارند.

دهنوی با بیان اینکه در گنبد به دلیل فروکش کردن آب کار به شکل عملیاتی آغاز شده است، تصریح کرد: روحانیون در دو سطح رسالت سازمان یکی فرهنگی و نشاط و شادابی کودکان و راه اندازی مهدکودک و دیگری بستر سازی برای ارائه خدمات بهتر است، ورود کردند و حتی تعدادی از طلبه ها در تمیز کردن خانه ها و امورات دیگر هم مشغول کار شده اند.

وی گفت: در این قرارگاه مردمی تمرکز ما بر این بوده تا تشکل های شاخص سازمان، در سراسر متولی جمع آوری کمک های مردمی باشند که البته بخشی از این مجموعه ها قبل از ایجاد قرارگاه هم مشغول فعالیت بودند و اکنون نظم بیشتری پیدا کرده است و انبارگردانی خوبی در سطح شهر گرگان پیدا شده تا از ظرفیت این اقلام هم استفاده کنیم.

استفاده از ظرفیت های سازمان در قرارگاه

دستیار اجرایی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی با اشاره به بهره گیری از ظرفیت های مختلف سازمان از جمله حوزه هنری اظهار کرد: دستور ریاست سازمان بر این بود که از روز هفت فروردین تمامی سینماها در سطح شهرهای خسارت دیده یا شهرهای همجوار در اختیار کمپ ها قرار بگیرد و از سایر ظرفیت ها برای اکران بهره ببرند.

دهنوی گفت: مجموعه رسانه ای سازمان در مجموعه مهر و تبیان از ساعات اولیه حادثه مشغول اطلاع رسانی بودند، از آنجایی که در ساعات اولیه، رسانه ملی خیلی به این حادثه نپرداخت ولی رسانه های محلی و شعبه های استانی خبرگزاری های مختلف و شبکه های اجتماعی خوب در این زمینه وارد شدند و بخشی از نخبگان متوجه این مسأله شده و امیدواریم که این ظرفیت روز به روز توسعه پیدا کند.

وی با بیان اینکه در چند روز آینده در رسانه ملی حضور پررنگ تری خواهیم داشت، تصریح کرد: چهره های شاخص دینی، ملی و فرهنگی و یا هنری و اجتماعی برای حضور در منطقه سیل زده اعلام آمادگی کردند و همچنین جدولی تهیه شده که در اختیار رسانه ها هم قرار داده خواهد شد. این افراد در منطقه سیل زده حضور خواهند یافت و به تقویت خدمت رسانی جریان های مردمی و تشکل های سازمان تبلیغات کمک می کنند.

دهنوی گفت: آنچه مهم است این است که سازمان تبلیغات در اتفاقی که در حوزه خدمت رسانی انجام می دهد این است که خودش به عنوان متولی یا عامل اصلی این مسئولیت را نپذیرفته و خودش را به عنوان یک ستاد پشتیبان کننده از عملیات های مجموعه مردمی ذیل سازمان تعریف کرده است.

وی با بیان اینکه ظرفیت خوبی در سطح کشور فعال شده است، گفت: مسیر خدمت رسانی در گلستان ادامه خواهد داشت و این نوید را به گلستانی ها می دهیم که حضور ما در این استان مستدام و پایدار خواهد بود و قطعاً این قرارگاهی که شکل گرفته حضور مستمر سازمان را می طلبد.

نحوه کمک کردن به این قرارگاه

دستیار اجرایی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی اظهار کرد: ما به همه مجموعه ها در سراسر کشور اعلام کردیم تا ساعتی دیگر مراکز جمع آوری کمک های مردمی از طریق تشکل های شاخص کشوری را به صورت رسانه ای منتشر می کنیم و این افراد می توانند با شماره ها تماس بگیرند و مکان هایی هم در این زمینه مشخص شده است که جمع آوری اقلام و کالاهای ضروری و اساسی هم از این طریق ممکن است.

وی گفت: از مردم هم می خواهیم که کمک های خود را در قالب کمک های مایحتاج اصلی زندگی مردم مانند لوازم خانگی، فرش، موکت، لوازم آشپزخانه، پتو و غیره و همچنین مواد غذایی خشکبار مانند برنج و لوبیا و غیره را از طریق این شبکه به دست مردم خواهد رسید.

دهنوی تصریح کرد: نزدیک به هشت هزار واحد مسکونی دچار حادثه شده اند و نیاز به مرمت دارند و از مردم می خواهیم کمک کنند زیرا گلستان استان محرومی است و این منطقه ای که سیل واقع شده به لحاظ اقتصادی مردم در قشر متوسط و یا زیر متوسط هستند و این امر خدمات حوزه جهادی پررنگی را می طلبد.

تعمیر و احداث منازل

وی بیان کرد: برخی از منازل هم آسیب دیده شده که برای این خانه ها مبلغ پنج میلیون تومان به گروه های جهادی اختصاص می دهیم و امیدواریم که مردم هم به تعداد این واحددها مبلغ کمک کنند تا این منازل هم تعمیر شوند.

دستیار اجرایی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی تصریح کرد: برآورهای اولیه هم نشان می دهد که بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ واحدمسکونی تخریبی کامل داریم که نیاز به ساخت مجدد دارند و این موضوع دست یاری مردم را می طلبد و از مردم می خواهیم به ما کمک کنند تا قبل از شروع ماه رمضان عملیات بازسازی را آغاز کنیم.

دهنوی گفت: کار خوبی که برخی گروه های جهادی کردند این است که خودشان تعدادی از واحدهای مسکونی در روستاها را قبول کردند که این هم اقدام بزرگی است و تقاضای ما از همه گروه های جهادی که اگر امکانش را دارند به روستاهای استان آمده و به اندازه توان در ساخت یا تعمیر و بازسازی به ما کمک کنند.

وی اظهار کرد: از همه عواملی که در امدادرسانی ها حضور دارند چه عوامل اجرایی و چه نظارتی و نیروی انتظامی، بسیج، سپاه و ارتش که کم نگذاشتند و هر چه داشتند به میدان آوردند تشکر می کنم.

  • - گردآوری: تبیان لرستان
نظرات

 نام:
 *نظر:
© کلیه حقوق معنوی و محتوای این سایت متعلق به اداره کل تبلیغات اسلامی استان لرستان می باشد .استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت بلامانع است.