امام مهدی (عج): من ذخیره خدا در روی زمین و انتقام گیرنده از دشمنان او هستم
۱۳۹۷/۷/۸ تعداد بازدید: ۹۹
print

 در هفتاد و سومین مجمع عمومی سازمان ملل؛ ولید المعلم مجددا همبستگی خود را با ایران اعلام می‌کنیم

به گزارش خبرگزاری مهر، ولید المعلم وزیر خارجه سوریه طی سخنانی در هفتاد و سومین مجمع عمومی سازمان ملل گفت: در ابتدای سخنانم از آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل به دلیل تلاش های خود در راستای منشور ملل متحد تشکر می کنم. امیدواریم که هرگوشه از جهان ایمن‌تر و موفق تر از قبل باشد.

وی افزود: ائتلاف بین المللی تحت رهبری آمریکا در سوریه نامشروع است و با همه چیز جنگیده غیر از تروریسم. ائتلاف آمریکایی به رهبری آمریکا شهر الرقه در شمال شرق سوریه را ویران کرد.

وزیر خارجه سوریه بیان کرد: در طول این ۷ سال، مردم ما از تروریسم رنج زیادی بردند؛ اما تسلیم تروریست ها و گروه های وابسته آن ها و همچنین حامیان تروریست ها نشدند. مردم سوریه بالاخره موفق و پیروز می شوند.اما آنچه مایه تأسف برخی ها است، این است که پس از ۷ سال جنگ به جهانیان باید اعلام کنم که نبرد ما علیه تروریسم تقریباً رو به اتمام است. البته ما به این حد از موفقیت نیز بسنده نمی کنیم. همه سوریه را از لوث وجود تروریسم و حضور اشغالگران خارجی پاک می کنیم بدون اینکه از آن ها ذره ای ترس به خود راه دهیم.

المعلم تاکید کرد: برخی از کشورها ما را از حق قانونی خود بر مبنای حقوق بین المللی مان در مبارزه با ترروریسم و دفاع از مرزهایمان محروم کرده اند. ائتلاف بین المللی بسیاری از مناطق سوریه را منهدم کرد و مردم، کودکان و زنان زیادی را به خاک و خون کشید. این ائتلاف به حمایت مستقیم از تروریست ها پرداخت تا در برابر ارتش سوریه مبارزه کنند؛ ائتلاف از تروریسم حمایت کرد؛ آن ها در سوریه مرتکب جنایت های جنگی شده اند. آنچه در سوریه روی داد باید برای برخی از کشورها درس عبرت باشد؛ اما آن ها گوش خود را بر حقیقت بسته اند.

وی افزود: برخی کشورها به دنبال تحمیل قانون جنگل بر این نهاد بین للملی هستند. در این نهاد بین المللی اعلام می کنم که اکنون همه شرایط برای بازگشت داوطلبانه آوارگان سوری که روزی به دلیل تروریسم از کشور خود رفته بودند؛ مهیا شده است. هزاران آواره سوری سفر بازگشت به کشورشان را آغاز کرده اند. بازگشت هر یک از سوری ها برای دولت دمشق در اولویت قرار دارد و همه درها از سوی دمشق در این راه باز است.

وزیر خارجه سوریه تاکید کرد: با کمک های روسیه، دولت سوریه از هیچ تلاش برای بازگشت آوارگان و ارائه کمک های مرتبط با نیازهای اساسی به آن ها فروگذاری نکرده است. از جامعه جهانی خواسته ایم تا بازگشت آوارگان را تسهیل کنند؛ اما برخی کشورهای غربی مانع از بازگشت آوارگان می شوند؛ آن ها به هراس‌افکنی در میان آوارگان مبادرت می کنند و از آوارگان به عنوان اهرم چانه زنی خود در جهت اهداف سیاسی‌شان استفاده می کنند.

المعلم گفت: سوری ها مصصم به بازسازی کشورشان با دستان خود هستند؛ چه در سوریه سکونت داشته و چه تحت فشار تروریست ها هنوز در خارج از سوریه باشند. اولویت در بازسازی سوریه به دوستانمان که در جنگ با تروریسم در کنار ما بودند تعلق دارد. بازسازی و بازگشت آوارگان در فرایند سیاسی در اولویت بعدی قرار دارد.

وی تاکید کرد: حفط تمامیت  ارضی سوریه به ویژه تعیین سرنوشت آینده این کشور توسط سوری ها و مبارزه بی امان با تروریست ها برای پایان دادن به جنگ را دنبال می کنیم. فرایند آستانه، نشست ژنو، سوچی و گفتگوی ملی سوریه را به انجام رساندیم؛ اما طرف دیگر به فعالیت ها تروریستی و کارشکنی پرداخت؛ ما به رویکرد مثبت خود در این روند ادامه می دهیم.

وزیر خارجه سوریه اعلام کرد: ما تأکید می کنیم که دستورکار کمیته کنونی بررسی مفاد قانون اساسی جاری است که با حضور نماینده ویژه سازمان ملل نیز تسهیل می شود. این کمیته باید مستقل باشد تا قانون اساسی بر اساس خواست سوری ها تنظیم شود، لذا هیچگونه مداخله در این مسیر را نمی پذیریم. آمادگی خود را برای همکاری با دوستانمان در ادامه مسیر این کمیته نیز اعلام می کنیم.

المعلم تاکید کرد: همچنین، مصالحه منطقه ای و محلی نیز در سوریه دارای اهمیت می باشد. این موضوع، ثبات و زندگی عادی را به سوریه بازخواهند گرداند. آشتی ملی مورد تأکید و اولویت ما است. باید تأکید کنم که مبارزه با تروریسم فقط نظامی نیست؛ بلکه نبردی ایدئولوژیک با تروریسم و خشونت نیز است. من از همه شما می خواهم تا با ایده افراط گرائی مبارزه کرده و قطعنامه ۲۲۵۳ شورای امنیت را به اجرا درآروند. تروریسم می تواند همه را بدون استثناء تهدید کند؛ پس با هم در این مسیر همکاری کنیم.

وی گفت: استفاده از تسلیحات شیمیائی را بدون محدودیت محکوم می کنیم. ما به عنوان عضوی از سازمان منع اشاعه تسلیحات شیمیائی (OPCW) همه اَشکال آن را محکوم می کنیم؛ اما کشورها به دنبال سیاسی کردن این موضوع هستند. ما با تیم تحقیقات این سازمان همکاری کردیم. برخی کشورها با اتهام‌زنی در این مسیر سعی در توجیه تخاصم خود علیه سوریه دارند.

وزیر خارجه سوریه افزود: تهاجم فرانسه، انگلیس و آمریکا بدون ارائه هرگونه شاهد، سند و مدرکی به سوریه آن هم برخلاف منشور ملل متحد را محکوم می کنیم. این کشور ها به اطلاعات ارسالی ما در این خصوص نیز بی اعتنائی کردند. آن ها به دنبال مقصر جلوه دادن دولت سوریه برای حمله دوباره به آن هستند. کلاه سفیدهای تروریست برای جعل شواهدی در راستای اتهام‌زنی به دولت دمشق در سوریه فعالند و تحت پوشش فعالیت های بشردوستانه توسط انگلیس به این منظور ایجاد شده اند.

المعلم بیان کرد: ما برای آزاد کردن همه سرزمینمان تلاش می کنیم. حملات انتحاری در سویدا در جنوب سوریه در ماه جولای گذشته را به لرزه درآورد. تروریست هائی که در ورای آن بودند از مناطقی تحت اشغال آمریکا آمده و به این جنایت اقدام کرده بودند. آمریکا به دنبال آزادی تروریست ها از زندان گونتانامو بود تا آن ها را به سوریه بفرستد؛ آن ها به جبهه النصره و سایر گروه های تروریستی کمک کردند.

وی گفت: ترکیه از ابتدای بحران به تروریست ها در سوریه کمک کرد. وقتی تروریست ها در مسیر دستورکار ترکیه شکسست خوردند؛ به حمله به شهرهای سوریه مبادرت ورزید. ما همیشه از هرگونه ابتکار عملی استقبال کردیم. درباره ادلب در سوچی به توافق رسیدیم و با روسیه نیز توافق کردیم. این توافق دارای بازه زمانی است و کامل کننده توافق پیشین درباره مناطق کاهش تنشی است که در نشست آستانه مورد توافق قرار گرفت.

وزیر خارجه سوریه اعلام کرد: در حال نابودی آخرین پایگاه های تروریست ها در سوریه هستیم. هر نیرویی بدون درخواست از دولت سوریه حضور دارند؛ مانند آمریکا، فرانسه و ترکیه اشغالگر محسوب می شوند و باید فورا و بدون قید و شرط از سوریه بیرون بروند. اسرائیل هنوز هم بخشی از سرزمین ما را اشغال کرده است و از گروه های تروریستی به اَشکال مختلف در جنوب سوریه حمایت می کند؛ تل آویو  بارها به اراضی سوریه حمله کرده است.همانطور که جنوب سوریه را آزاد کردیم؛ بلندی های جولان را نیز آزاد می کنیم.

وی در ادامه افزود: انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به بیت المقدس و قطع کمک های واشنگتن به آنروا در فلسطین را محکوم می کنیم.

المعلم تاکید کرد: خروج آمریکا از برجام بار دیگر نشان داد که واشنگتن به قراردادها و توافقات بین المللی بی توجه است. می دانیم که ایرانی ها بر این تصمیم غیرمسئولانه آمریکا پیروز می شوند. ما در کنار مردم و دولت ونزوئلا در برابر آمریکا ایستاده ایم.خواستار از بین رفتن تحریم های یکجانبه علیه همه کشورها از قبیل کوبا و سوریه هستیم. درباره اصول ملی خود هرگز مصالحه نمی کنیم. هرگز به دیگران حمله نکریم و تروریسم را به جائی از جهان صادر نکردیم.

  • - گردآوری: تبیان لرستان
نظرات

 نام:
 *نظر:
© کلیه حقوق معنوی و محتوای این سایت متعلق به اداره کل تبلیغات اسلامی استان لرستان می باشد .استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت بلامانع است.