امام مهدی (عج): من ذخیره خدا در روی زمین و انتقام گیرنده از دشمنان او هستم
۱۳۹۸/۱۱/۵ تعداد بازدید: ۷۹
print

طرح تحول اجتماعی مسجد محور با حضور رئیس سازمان تبلیغات اسلامی افتتاح شد

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در افتتاح طرح تحول اجتماعی گفت: ما با توان طلبگی شخصی حتماً می‌توانیم قریب هزار مسجد را از نقطه قریب به فعلیت، به فعلیت برسانیم.

به گزارش روابط عمومی سازمان تبلیغات اسلامی، حجت‌الاسلام والمسلمین محمد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در افتتاح «طرح تحول اجتماعی مسجد محور» که به‌همت معاونت فرهنگی این سازمان طراحی شد در مورد ضرورت مقوله مسجد و امتداد امامت درگستره اجتماعی اظهار داشت: در این مصاف و نبرد و کارزار نزاع تمدنی که ما بیش از پیش در آن دست و پنجه نرم ‌کردن با شیطان بزرگ را درک و تجربه می‌کنیم. غیر از آن برای مواجهه رسانه‌ای به‌روز و لحظه‌ای؛ ذهنیت‌هایی که ساخته می‌‌شوند و هجمه‌هایی که همواره صورت می‌گیرد، باید پاسخ‌های در خور دریافت کرد.
عضوشورای عالی انقلاب فرهنگی اذعان داشت: اصل نزاع و نبرد با دشمن در ایجاد ساختار اجتماعی قوی و ساماندهی نهادهای دینی خلاصه می‌شود؛ رهبر معظم انقلاب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خطاب به آحاد جامعه اسلامی فرمودند: بروید و قوی شوید. ما نیز طرح؛ تاکتیک، نقشه، برنامه‌ها و اصولمان باید برطرح و نقشه الهی که به‌واسطه وحی به ما عرضه شده است مبتنی باشد. ما هرچه بهره از هوشمندی و خلاقیت هم داشته باشیم آن موقعی طراحی‌ها و اقداماتمان نتیجه می‌دهد که در طرح و نقشه الهی که برای نجات بشر ترسیم شده است، گام مؤثر برداریم.
حجت‌الاسلام والمسلمین محمد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی بیان داشت: ما درساختار اجتماعی و حرکت به سمت تحولات اجتماعی در پیش‌برد جامعه اسلامی انقلابی به‌سمت قوام، پایداری و استقامت؛ عرصه‌ای مهمتر از مسجد و امتداد امامت در گستره اجتماعی؛ شاید پیدا نکیم.
وی افزود: مسجد به لحاظ مکان، مقدس‌ترین مکان‌ها است و مهم‌ترین و شکوه مندترین اتفاق به‌هم پیوند خوردن مؤمنین در مواقف خاص در آن به وقوع می‌پیوندد. خانه‌ایی که خانه خدا و انگیزه‌ها الهی و مسئله ای جز رضای خداوند در آن نیست و بهترین زمان‌ها مؤمنین دراین خانه دور هم جمع می‌شوند مسجد.
رئیس سازمان تبلیغات اسلامی با اشاره اهمیت مسجد و امامت یک امام در یک مسجد و روستا عنوان داشت: همه راهبردهایی که مدنظر ما بوده است مانند مردمی شدن تبلیغ در طرح تحول اجتماعی مسجد محور وجود دارد و این طرح اختصاصات و امتیازاتی مانند هدایت محتوایی و راهبری از طریق امامت که در محلات اتفاق می‌افتد و گره‌گشایی از مردم دارد. دیگر مزیت این طرح این است که یک گونه ای از کار معرفی می‌شود که در کنار مدل‌های رایج کارکردن می‌نشیند.
وی خطاب به مدیران کل، رؤسا و مسئولان تبلیغات اسلامی استان‌ها گفت: شما به‌عنوان یک روحانی در استان و شهرستان از باب یک گره‌گشایی فرهنگی بزرگ و یک باقیات صالحات مؤثر فرهنگی، یک مسجد را با طلبه‌ای فاضل و قابل، قریب به فعلیت پیدا کنید و آن مسجد را از حالت بالقوه به بالفعل تبدیل کنید و امام جماعت به امام محله تبدیل شود و مشارکت مؤثرین مردمی محله را جلب کند و از این طریق یک تحول مؤثر و گره گشا ایجاد کنیدهمچنین مسجد را پایگاه و سنگر واقعی حرکت اسلامی جامعه قرار دهید. این کار را انجام دهید و فرض کنید هیچ د سترسی حاکمیتی هم ندارید.
قمی تأکید کرد: یکی از هوشمندی‌هایی که وجود دارد کم هزینه بودن این طرح است و در این راستا یک گام مؤثر و روبه جلو برداشتن حتماً تصمیم راهبردی هوشمندانه‌ای است. برخی از مدیران توانمندی بیشتر دارند و می‌توانند بیشتر از یک مسجد را به نقطه اوج برسانند و مدیران هم متناسب با آمایشی که از سرزمین داشتند کسانی را حمایت کنند که می‌توانند به بیش از یک مسجد خدمت برسانند. باید گفت ایجاد تفاوت مؤثر در این میان بسیار حائز اهمیت است و ما در ادارات تبلیغات اسلامی شهرستان‌ها با توان طلبگی شخصی حتماً می‌توانیم قریب هزار مسجد را از نقطه قریب به فعلیت، به فعلیت برسانیم.
رئیس سازمان تبلیغات اسلامی با بیان اینکه ما در عین بهره‌مندی‌ها از فرصت‌های سازمانی و ارتباط خوب با مجموعه‌های حاکمیتی، باید از توان طلبگیمان در ادارات استان‌ها و شهرستان‌ها به نحو احسن استفاده کنیم تصریح کرد: باید در این نزاع تمدنی این امر اهم مسجد و امامت درمحلات و روستاها را یک گام مؤثر به جلو ببریم. که این گام علاوه بر اینکه تفاوت در زیست بوم فرهنگی جامعه ایجاد می‌کند، الگوسازی هم برای دیگر مساجد خواهد کرد.
قمی در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد: مسجد محل تلاقی آسمانی‌ترین و الهی ترین پدیده‌های هستی با مردمی‌ترین اتفاقات عالم است و مسجد باید مردمی اداره شود ما باید درهمه جا و حتی روستاها به این مقدار از قدرت برسیم که مردم هزینه‌‌های همه مسائل مسجد را تأمین کنند و باوجود گرفتاری‌های اقتصادی که مردم دارند ثابت کردند برای دینشان، فرهنگشان و سلامت روانیشان حاضرند هزینه کنند. وچرخه اداره مسجد توسط مردم سامان یابد.

  • - گردآوری: تبیان لرستان
نظرات

 نام:
 *نظر:
© کلیه حقوق معنوی و محتوای این سایت متعلق به اداره کل تبلیغات اسلامی استان لرستان می باشد .استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت بلامانع است.