امام مهدی (عج): من ذخیره خدا در روی زمین و انتقام گیرنده از دشمنان او هستم
۱۳۹۵/۱۱/۳ تعداد بازدید: ۵۶۵
print

بیکاری جوانان یکی از معظلاتی است که باید در اولویت قرار بگیرد

امام جمعه دورود درخطبه نماز جمعه این هفته که در مصلی بزرگ امام خمینی(ره) این شهرستان دورود برگزارشد،گفت:بیکاری جوانان یکی از معظلاتی است که باید در اولویت قرار بگیرد.

 

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی استان لرستان حجت‌الاسلام و المسلمین حقیان امام جمعه دورود در آیین عبادی سیاسی نماز جمعه این شهرستان که مورخ ۱بهمن۹۵با حضور جمع کثیری از مردم متدین این شهرستان برگزار شد، در خصوص حادثه ی ساختمان پلاسکو تهران گفت: این ساختمان یکی از برج های بلند مرتبه ای است که در سال ۱۳۴۱ در تهران ساخته شد و روز پنجشنبه بعد از ۵۴ سال عمر به علت آتش سوزی در طبقات و بعد وقوع ۲ انفجار در این ساختمان باعث تخریب کلی این ساختمان شد.

وی افزود: بر اساس گزارش‌ها رسیده، جمعی از آتش نشان های عزیز این کشور که به منظور نجات جان مردم در طبقات این برج حضور داشتند در زیر آوار گرفتار شدند.
حقیان تاکید کرد: دعا کنیم تا خداوند متعال به مسئولین کمک کند تا هرچه سریعتر آوار ها برداشته شود و مدیریتی به خرج دهند و سریعتر اجساد این عزیزان را کشف کنند و به مصدومن این حادثه رسیدگی کنند.
امام جمعه دورود با اشاره به اینکه بُعد بعدی این مسئله بررسی علل وقوع این حادثه و اتفاق است اذعان داشت: این حادثه به خوبی باید بررسی و به اطلاع مردم برسد که علت چه بوده تا در آینده از تکرار اینگونه حوادث پیشگیری شود.
خطیب نماز جمعه دورود با اشاره به درس بسیار مهم این حادثه افزود: درس مهم این حادثه این است که سالها است مراکز مطالعات زلزله شناسی، زمین شناسی و زیست شناسی کشور یک اخطارهای جدی نسبت به تراکم بیش از اندازه جمعیت در تهران و توسعه بی رویه آن دارند،اما متاسفانه این توصیه های علمی نادیده گرفته شده است.
حجت‌الاسلام حقیان با بیان اینکه پنج خطر خفته در تهران وجود دارد که کشور را تهدید می‌کند افزود: مطالعات زلزله شناسی، زمین شناسی و زیست شناسی پنج خطر خفته را کارشناسی کرده اند که عبارتند از:
زلزله:
با توجه به گسل های زیادی که در تهران وجود دارد زلزله یکی از خطرات خفته است،و از آنجایی که حدود ۳۰ ساعت است تمام امکانات پایتخت را به کار گرفته اند تا آوار یک ساختمان را بردارند اما هنوز به شکلی که انتظار می رفت نتوانستند عمل کنند، پس اگر کوچکترین زلزله ای در تهران رخ دهد اگر تمام کشور بسیج شوند نمی توانند این مملکت را نجات دهند لذا مسئولین باید به فکر باشند.
تمرکز همه جانبه در تهران
تمرکز همه جانبه ای که در تهران ایجاد شده بسیار خطرناک است و دانشمندان مکرر نسبت به این موضوع هشدارهایی را بیان کرده اند اما متاسفانه کمتر به این هشدارها توجه می‌شود و روز به روز شاهد وسیع تر شدن تهران هستیم؛ و این اتفاق در حالی است که سالهاست پیشنهاد توقف ساخت و ساز در تهران را مطرح کردند و ما به جای توجه به این هشدارها به مسائل بی اهمیت دیگری می پردازیم.
فرونشست زمین:
در خصوص فرونشست زمین مواردی در جنوب تهران دیده شده و مسئولین باید نسبت به این موضوع توجه ویژه ای داشته باشند.
زمین لغزش
سیلاب
آلودگی هوا
مسئولین هنر به خرج می دهند و مدارس را تعطیل می‌کند ولی تا کی باید مدارس تعطیل شود؟ پس باید فکر اساسی برای معضلات اندیشیده شود.
حقیان خطاب به مسئولین گفت: آقایان شورای شهر تهران، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، دولت، باید به فکر باشید و بخشی از وقت و جلسات خود را به این بحران های قابل پیش بینی اختصاص دهید.
وی در ادامه افزود: اینکه به تشکیل یک کمیته حقیقت یاب از سوی کمیسیون عمران مجلس اکتفا شود پسندیده نیست؛ چرا وقتی یک کشوری به بالندگی می رسد باید تمام جوانب را پیش بینی و آماده مقابله با آن باشد.
حجت‌الاسلام حقیان امام جمعه دورود در بخش دوم صحبت های خود با اشاره به یکی از مطالبات رهبر انقلاب از ائمه جمعه اذعان داشت: بیان مشکلات مردم یکی از مطالبات رهبر انقلاب از ائمه جمعه است، و ما وظیفه خود میدانیم نسبت به مشکلات مردم واکنش نشان دهیم.
وی با بیان اینکه یکی از مشکلاتی که در شهرستان دورودبه حد بحران رسیده است، بحث بیکاری است و افزود: بیکاری جوانان در دورود به حد بحران رسیده است و ما نسبت به این معضل بارها تذکر داده ایم و باز هم تذکر می دهیم.
خطیب نماز جمعه دورود ادامه داد: بعضی از مسئولین ناراحت نشوند ها چرا که ما وظیفه داریم و نمی توانیم رسالت خود را انجام ندهیم.
وی افزود: بر اساس مراجعات بیش از اندازه ای که ما در شهرستان داریم؛ حداقل روزی ۱۰ جوان تحصیل کرده، فوق لیسانس گرفته، سربازی رفته و بیکار به ما مراجعه می‌کند و تقاضای کار دارد.
امام جمعه دورود با تاکید بر اینکه بیکاری جوانان یکی از معظلاتی است که باید در اولویت قرار بگیرد افزود: متاسفانه یک سری مسائل کم اهمیت در دولت به اولویت تبدیل شده است که باید آنها را از اولین پله اولویت ها پایین آورده و به جای آنها این چنین معضلاتی را قرار بدهیم.
وی با بیان اینکه عوامل متعددی در بحران بیکاری دخیل است افزود:
تحریم ها
نوسانات اقتصادی
به کار گیری بازنشستگان
اشتغال بیش از اندازه خانم ها
عدم تعامل و همکاری مورد انتظار بانک ها با دولت در پروژه های اقتصادی
اشتغال اتباع بیگانه مخصوصا در تهران و شهرهای بزرگ
وی با بیان اینکه نسل جوان ایرانی در حال انقراض است افزود: گاهی برای انقراض یک گوزن همایش برگزار میکنیم در حالی که نسل جوان به خاطر بیکاری در حال انقراض است و این معضل جوانان را به دام اعتیاد و سرقت و دیگر فسادها می کشاند.
حقیان ادامه داد: جوانان سرمایه های این مملکت هستند، چرا نسبت به سرنوشت جوانان بی تفاوت هستیم؟ عدم توسعه کارخانجات تولیدی یکی از محورهای اقتصاد مقاومتی است و توزیع عادلانه ان در استان های کشور از دیگر مسائلی است که نیاز به توجه دارد.
وی در پایان بیان داشت: عدم سرمایه گذاری در بخش کشاورزی مخصوصا در منطقه ما که نیروی بالقوه است و با تسهیلات دولتی و بانک ها می تواند به عاملی برای ایجاد اشتغال و برون رفت از این معضل تبدیل شود،پس مسئولین شهرستان باید موضوع ایجاد اشتغال جوانان را در دستور کار و اولویت قرار دهند.

  • - گردآوری: تبیان لرستان
نظرات

 نام:
 *نظر:
© کلیه حقوق معنوی و محتوای این سایت متعلق به اداره کل تبلیغات اسلامی استان لرستان می باشد .استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت بلامانع است.